Palanga ar Sicilija – kainos ar požiūrio klausimas?

rugsėjo 06, 2016

Autorius: Orestas Kostiukas

Besibaigiant vasaros atostogų sezonui, laikas aptarti, kaip ir kur lietuviai jas praleido. Kaip rodo OMD atlikto tyrimų projekto „Future of Lithuania“ duomenys, atostogų norai ir galimybės ne visada sutampa. Pavyzdžiui, 59% apklaustųjų šiemet atostogas planavo praleisti Lietuvoje, tačiau tik 17% teigė, kad ši atostogų kryptis juos domina. Tuo tarpu Pietų Europoje norėjo poilsiauti 30% apklaustųjų ir tik 20% planavo šiuos savo norus įgyvendinti. Kaip alternatyvą 12% lietuvių atostogoms rinkosi Pabaltijo šalis, nors tik 5% pripažino, kad jiems ši kryptis įdomi.

                Tokius nesutapimus tarp norų ir galimybių, matyt, nulemia įsitikinimas, kad arčiau esančios atostogų kryptys, Lietuvoje ar kaimyninėse šalyse, leis sutaupyti, o atostogos Pietų Europoje yra brangesnės. Ar tai atitinka realybę? Palyginkime pagrindines atostogų išlaidas – transporto ir apgyvendinimo kainas - lietuviškame pajūryje ir Pietų Europos šalyse. Kelionė į Lietuvos pajūrį pirmyn - atgal traukiniu vienam žmogui kainuoja apie 30 Eur, tuo tarpu pigių kainų oro linijų bilietą į Italijos ar Ispanijos miestus galima įsigyti už 50-100 Eur, o padidinus biudžetą iki 100-150 Eur skrydžių geografiją galima išplėsti iki Graikijos, Maltos, Kipro ir kitų Pietų Europos kurortinių krypčių. Kaip su apgyvendinimo kainomis? Airbnb.com vidutinė kambario kaina tiek Palangoje, tiek, pavyzdžiui, Sicilijoje yra apie 65-70 Eur. Numbeo.com duomenimis patiekalas Sicilijos Trapani miesto restorane vidutiniškai kainuos apie 10 Eur, alaus bokalas – 2,50 Eur, o cappuccino puodelis – 1,25 Eur. Ar ne panašias kainas mokėtume Palangoje? Darytina išvada, kad tik transporto kaina sudaro atostogų Lietuvoje ir Pietų Europoje kainų skirtumą, kuris bendrame atostogų biudžete sudaro mažą dalį.

                Žinoma, dažnas įsivertina ir kelionės komfortą – pigesni bilietai reiškia, kad skrydžiai gali būti su persėdimais, nakvoti reikės paprastuose vietinių gyventojų namuose, patiems reikės klaidžioti mieste, ieškant reikiamo adreso ar laužyti liežuvį, bandant angliškai nekalbančiam italui paaiškinti, ko tau reikia. Bet juk tai požiūrio klausimas, ar erzinsies ir laikysi tai atostogų “sugadinimu”, ar pažiūrėsi į tai, kaip į dar vieną naują patyrimą. Tad, galbūt, kalbėti reikia ne apie tai, ar lietuviai gali sau leisti rinktis norimą atostogų kryptį, bet kiek jie pasiryžę išeiti iš “komforto zonos” ir atsiverti naujoms patirtims?!

OMD, THE FUTURE OF LITHUANIA, THE FUTURE OF HOLIDAY, 2016

Foto: pixabay.com