Prieš ką ginkluojamės?

lapkričio 23, 2015

Autorius: Rasa Venclovaitė

KARDO KIRTIS, ŽAIBO KIRTIS, GELEŽINIS KARDAS, ARKADINĖ JUNGTIS, KLEVO SKLIAUTAI… Turbūt netrukote atpažinti, jog tai yra jau vykusių ar dar tik planuojamų vykti nacionalinių ir tarptautinių karinių pratybų kodiniai pavadinimai. Pastaraisiais metais karinės pratybos mūsų šalyje ar už jos ribų vyksta dažniau nei turbūt galime įsivaizduoti. 21 savaeigė haubica, 26 šarvuotos vadovavimo mašinos, 6 evakuaciniai tankai, tai - mūsų Krašto apsaugos ministerijos didysis šio rudens pirkinys, skirtas Lietuvos Kariuomenei atnaujinti ir modernizuoti. Seime svarstoma šauktinių kariuomenės kvietimą pratęsti ir 2021 metais. Lietuvos Nacionalinė Televizija, bendradarbiaudama su LR krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomene, antrus metus tęsia pilietiškumą ir patriotizmą skatinantį, Lietuvos kariuomenę populiarinantį TV projektą “Tikri vyrai”, šalia kurio, t.y. toje pačioje Nacionalinėje televizijoje, dar pavasarį intensyviai sukosi Antano Guogos paramos fondo klipukas, skatinantis 2% GPM skirti Lietuvos kariuomenei.

Prieš ką ginkluojamės?

Ar tik ne prieš šalis-kaimynes?

“Future of Lithuania” atliktame tyrime žmonių klausėme apie jų požiūrį į šalis kaimynes: kurias jų laiko draugiškomis, palankiomis mūsų šaliai, ir atvirkščiai.

Latviją palankia ir draugiška Lietuvai laiko 76% apklausos dalyvių, Lenkiją – kiek daugiau nei 55%, Baltarusiją, kaip šalį-kaimynę, palankiai vertina 19% apklaustųjų, Rusiją – tik nepilni 9%. Net pusė apklausos dalyvių laikosi neutralios nuomonės Baltarusijos atžvilgiu, t.y. nevertina šios kaimynės nei teigiamai, nei neigiamai.

Dėl kokių priežasčių Rusiją laikome nepalankia mūsų šaliai kaimyne? 58% sako, jog jaučia šios kaimynės grėsmę. Daugiau nei pusė apklausos dalyvių mano, jog Rusija skleidžia neteisingą ir žeminančią informaciją apie Lietuvą, demonstruoja nepagarbą mūsų šaliai, kiršina lietuvius ir Lietuvos rusus, ir apskritai kelia globalią grėsmę. Beveik 33% apklaustųjų nemėgsta Rusijos vadovo (beje, V.Putino nemėgsta net 65% 15-19 metų amžiaus apklausos dalyvių, ir tik 16% vyresnių nei 50 metų amžiaus žmonių), 38% sako, jog ši kaimynė kelia ir ekonominę grėsmę Lietuvai.

Jei lygintume lietuvių atsakymus su Lietuvos lenkų ir rusų nuomone, Rusiją nepalankia kaimyne laiko nepilni 37% Lietuvos rusų ir 38% Lietuvos lenkų, kai lietuvių – daugiau nei 78%.

Lyginant šalies didžiųjų miestų gyventojų požiūrį, išsiskiria Klaipėdos gyventojai: beveik 94% uostamiesčio žmonių Rusiją laiko nepalankia mūsų šaliai. Vilniaus – 81,9%, Kauno – 84,7%, Šiaulių – 80%, Panevėžio gyventojų – 88,3%. Šie skaičiai, galima sakyti, iš dalies atspindi skirtingą Lietuvos miestų tautinę demografinę sudėtį.

O kokias Jums mintis sukelia pro šalį gatve pravažiuojantis visureigis su Rusijos ar Baltarusijos valstybiniais numeriais? Ar noriai ir draugiškai juos, skubančius kelyje, praleidžiame? :)

Sveikinimai Lietuvos kariuomenės dienos proga!

 THE FUTURE OF LITHUANIA, 2015

Foto: Lina Ambroževičiūtė