Virtualus šeimos susitikimas

lapkričio 12, 2015

Autorius: Rosita Rudvalytė

Rasti šalį, kurioje nerastume savo tėvynainių, jau būtų sudėtinga. Platus emigracijos mastas palietęs ne tik Lietuvą, kaip vieną iš Europos valstybių, bet, galima sakyti, kiekvieno mūsų šeimą. Palikę tėvus, vaikus ar senelius, kitose šalyse geresnį gyvenimą bando kurtis šimtai tūkstančių žmonių. Aplankantį artimųjų ilgesį kartais sumažina nusipirkti lėktuvo bilietai, bet kur kas dažniau gelbsti šiuolaikinės technologijos, sukurdamos jausmą, kad vieni šalia kitų esame „čia ir dabar“.

OMD FUTURE OF LITHUANIA tyrimų projektas domisi, kokiais būdais žmonės bendrauja su emigravusiais artimaisiais. Pirmenybę teikia pokalbiui ir dažniau skambina, ar vis tik renkasi laiško formatą? O gal socialiniai tinklai - patogiausia ir greičiausia bendravimo platforma?

Kaip nepopuliariausias susisiekimo būdas išskiriami popieriniai laiškai. Juos kelis kartus per metus rašo 2% respondentų. Kitaip atsiliepiama apie elektroninius laiškus – 9% respondentų savo artimiesiems juos rašo kelis kartus per mėnesį, o kelis kartus per savaitę tuo užsiima 6% respondentų. Kur kas daugiau respondentų, pasisakančių, kad susirašinėjimui jiems patogesnė Skype programa: kasdien ja naudojasi 6% respondentų, o kelis kartus per savaitę – net 18% respondentų. Lygiai toks pats skaičius respondentų su savo artimaisiais kelis kartus per savaitę susirašinėja socialiniuose tinkluose (18% respond.), o kasdien tai daro – 7% respondenų. 9% respondentų kelis kartus per savaitę susirašinėja naudodami mobiliąsias programėles (Viber, Messenger ir kt.) ir 8% respondentų su savo artimaisiais kelis kartus per savaitę bendrauja SMS žinutėmis. Kasdien SMS žinutes siunčia 2% respondentų. Kai kurių respondentų artimieji, net ir gyvendami užsienyje, naudojasi lietuviškų mobiliųjų operatorių paslaugomis (turi SIM kortelę), kad galėtų pigiau bendrauti su Lietuvoje esančiais: 7% respondentų teigė, kad jų artimieji turi EŽIO kortelę, PILDYK ir TELE2 kortelę turi 6%, OMNITEL - 5% (dabar - TELIA; https://www.telia.lt/privatiems), BITĖ ir LABAS korteles turi 4% respondentų artimųjų.

Kita dalis respondentų, norėdami susisiekti su savo artimaisiais, renkasi ne rašymą, o kalbėjimą. Kasdien telefonu kalbasi 2% respondentų, o kelis kartus per savaitę tai daro 9% respondentų. Kelis kartus per savaitę (ir per mėnesį) „Skype“ programą pokalbiams naudoja 17% respondentų, o mobiliąsias programėles („Viber“,„Messenger“ ir kt.) – 11% respondentų. Skaičiai didesni, kai kalbame apie pokalbius, naudojant tas technologijas, kurios suteikia galimybę matyti vaizdą, t.y. kalbantįjį („kype/Viber/Messenger“ ir kt.). Galima daryti prielaidą, kad toks bendravimo būdas daugeliui priimtinesnis ir patrauklesnis, nes taip patogiau, įdomiau ir tai kuria dar didesnio artumo įspūdį.

Tam, kad galėtų palaikyti ryšį su emigravusiais artimaisiais, net 27% respondentų pradėjo naudotis Skype programa, 21% respondentų atrado socialinį tinklą „Facebook“, 15% respondentų išmoko naudotis mobiliosiomis aplikacijomis (Viber/Messenger ir kt.), o 12% respondentų ėmė rašyti elektroninius laiškus.

Nors virtualusis ryšys ir neatstoja bendravimo akis į akį, bet tai yra greita, patogi ir santykinai pigi galimybė palaikyti ryšį su kitame pasaulio gale gyvenančiais artimaisiais.

OMD, The Future of Lithuania, 2015.

Foto: K.Paškevičiūtė